Pulsoksymetria: Co to dokładnie jest i dlaczego jest ważne?Pulsoksymetria to sposób na zmierzenie poziomu tlenu we krwi. Kiedy masz zdrową krew, jest ona jasnoczerwona i ma wysokie stężenie hemoglobiny. Hemoglobina to białko w czerwonych krwinkach, które łączy się z tlenem i transportuje go z płuc do reszty ciała. Im więcej tlenu jest dostępne w całym organizmie, tym wyższe stężenie hemoglobiny i jej czerwonego barwnika we krwi. Dzięki temu pomiar ilości tlenu we krwi jest naprawdę łatwy! Pulsoksymetria wykorzystuje tę prostą zasadę jako skuteczne narzędzie do sprawdzania, ile tlenu krąży w Twoim krwiobiegu.

Jak pulsoksymetria mierzy stężenie tlenu?

Pulsoksymetria działa na zasadzie, że czerwone krwinki absorbują światło o określonej długości fali (660 nanometrów). Kiedy światło trafia na czerwoną krwinkę, część z niego jest pochłaniana, a część odbijana z powrotem. Różnica między ilością światła, które jest pochłaniane, a światłem, które jest odbijane, jest proporcjonalna do ilości hemoglobiny w krwinkach.

Jest to bardzo przydatny pomiar, ponieważ jest on wprost proporcjonalny do ilości tlenu we krwi! Aby zmierzyć ilość hemoglobiny, a tym samym ilość tlenu we krwi, pulsoksymetr świeci światłem przez skórę palca. Na przykład, podczas monitorowania nasycenia krwi tlenem w opuszce palca, światło jest wysyłane przez jedną stronę palca, przez naczynia włosowate i z powrotem po drugiej stronie. Ilość światła, która wychodzi jest proporcjonalna do ilości hemoglobiny we krwi, a zatem do ilości tlenu we krwi.

Istnieje kilka różnych typów pulsoksymetrów, ale zasadniczo wszystkie działają poprzez świecenie światłem optycznym z jednej strony palca lub palca wskazującego i mierzenie, ile światła wraca na zewnątrz. Różnica między tym, co wchodzi, a tym, co wychodzi, jest wprost proporcjonalna do poziomu rozpuszczonego tlenu w mierzonej tkance - tzn. jeśli więcej niż zwykle tlenu jest pobierane przez naczynia włosowate tętnic, to będzie go mniej niż zwykle.

Znaczenie pomiarów pulsoksymetrycznych

  • Tętnicze nasycenie tlenem (SPO2): SPO2 to stosunek tlenu we krwi w porównaniu z maksymalną ilością tlenu, jaką może przenosić krew, czyli 100%. Kiedy oddychamy, tlen jest przenoszony przez krew i dostaje się do komórek naszego ciała, gdzie jest wykorzystywany do produkcji energii. Pozostała ilość tlenu jest następnie uwalniana z powrotem do krwiobiegu, gdzie jest transportowana do płuc, a następnie wydychana. Kiedy ktoś jest chory, do komórek dociera mniej tlenu. Oznacza to, że mniej tlenu jest uwalniane z powrotem do krwiobiegu, co z kolei oznacza, że mniej jest wydychane. SPO2 jest użytecznym pomiarem dla pacjentów, którzy są chorzy, ponieważ daje nam pojęcie o tym, ile tlenu znajduje się w krwiobiegu. Niski pomiar SPO2 oznacza, że mniej tlenu jest dostępne dla komórek, co może być oznaką procesów chorobowych.
  • Ciśnienie tętnicze krwi: Ciśnienie krwi to pomiar siły przepływu krwi przez tętnice w trakcie jej przemieszczania się po organizmie. Jest to jeden z najważniejszych pomiarów zdrowotnych i służy do sprawdzania oznak chorób serca lub problemów z krążeniem. - Tętno tętnicze: Tętno to liczba uderzeń serca na minutę. Jest przydatny do pomiaru tętna, ponieważ nie trzeba zakładać mankietu do pomiaru ciśnienia krwi i ryzykować uszkodzenia pacjenta.
  • Temperatura tętnicza: Temperatura krwi jest oznaką gorączki. Gorączka jest wtedy, gdy układ odpornościowy organizmu reaguje na infekcje i bakterie, i powoduje, że krew staje się cieplejsza.